Karar Verirken Aklınızda Bulunsun!

Sultan Alparslan’ın Anadolu’ya gelişini biliyoruz. Yaptığı savaşlar, fethettiği beldeler ve sonrasında elde ettiği bir ülke.
Malazgirt Meydan Muharebesi’nden bır yıl sonradır. Sultan, Barzem Kalesi’ni fethetmiş otağında istirahat halindedir. Kale komutanı, huzura kabulünü rica eder. Kabulü sırasında çizmesine sakladığı küçük bir hançerle Sultan Alparsalan’ı yaralar. Sultan, bu hadiseden dört gün sonra şehit olur. Hadise uzundur ancak yaralanmasıyla vefatı arasında yaptığı şu ibretlik konuşma, yöneticiler için derin manalar içerir:
“Her ne zaman düşman üzerine azmetsem, Allahü Teâlâ Hazretlerinden yardım isterdim. Dün, bir tepe üzerine çıktığımda, ordumun azametinden ve askerlerimin çokluğundan dolayı yeryüzünün altımda titrediğini hissettim
ve kendi kendime,Bu orduyla bana kimin gücü yetebilir ki? diye düşündüm. Bundan dolayı da Allah, beni yarattıklarının en zayıfı karşısında
aciz bıraktı. Bu düşünceye kapıldığım için Allah’tan mağfiret diler, beni affetmesini niyaz ederim” Anadolu’nun kapılarını açan bu şanlı sultan, yaptıkları ve anlattıklarıyla, bekâ alemine nasihatlerde bulunarak gitti.

Kaynak : Nasıl Yönetildi? Sayfa 80

Yusuf Aleyhisselam ve Ayna

Bir Cevap Yazın Cevabı iptal et