RAMAZAN AYININ İSMİ

Ramazan kelimesinin bazı manâları şöyledir:

Yaz mevsiminin sonunda, sonbahar mevsiminin evvelinde yağıp yeryüzünü tozdan temizleyen yağmur manâsınadır. Bu yağmurun yeryüzünü yıkadığı gibi Ramazân-ı şerîf ayı da iman ehlini günahlardan yıkayıp kalplerini temizlediği için bu isim ile isimlendirilmiştir.

Kızgın yerde yalınayak yürümekle yanmak demektir. Baş tarafına “şehr” (ay) kelimesi eklenerek “Şehr-i Ramazan” bu mübarek aya isim yapılmıştır. Çünkü bu ayda açlık ve susuzluk hararetinden ızdırab çekilir. Veyahut orucun harareti ile günahlar yakılır.

Ramazan ismi Esmâ-i Hüsnâ’dan sayılırsa Şehr-i Ramazan bizzat bununla isimlendirilmiş ve bunda bilhassa rahmet-i ilâhî ile günahların yanması dikkate alınmıştır. Ve bu manâ ile oruç ayı “Allâh’ın ayı” olmuştur.

Hâsılı, Ramazan kelimesinin bu mübarek aya isim olarak verilmesinde lügat manâsı olan temizlik, yanmak gibi manâlarının tesiri olduğu gibi dinî bakımdan da günahların yanması gibi hususlar bu ismin verilmesinde müessir olmuştur. Bir hadîs-i Nebevîde “Evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennemden azatlık” diye anlatılan Ramazân-ı şerîf ayının en mübarek bir gecesi, Kur’ân-ı Kerîm’in indirilmesine de başlangıç olmuştur.

/ FAZİLET TAKVİMİ 08 Nisan 2021,Perşembe

Hz.İsa A.S., Niçin Ümmet-i Muhammed’den Olmak İçin Dua Etti?

İğne Yaptırmak Orucu Bozar mı?

RAMAZAN-I ŞERİF VE ORUÇ

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın